Nenechte emoce ovlivňovat váš život. EFT vám pomůže

EFT metoda leci

Zamysleli jste se někdy nad tím, jak významnou roli hrají emoce v našem životě? Jak naše převládající pocity určují, zda vnímáme svůj život jako v pořádku, či nikoli? Že někdy nejde ani tak o to, co děláme, ale spíš, jak se u toho cítíme? A že dokonce to, jak se cítíme, mnohdy určuje, co uděláme? Pro co se rozhodneme, čemu se vyhneme, kam budeme směřovat, či zda uspějeme? Často ani nevnímáme, že za našimi rozhodnutími stojí naše pocity. Naše emoce významně ovlivňují náš život, ať už si to uvědomujeme, či nikoli. 

Emoce pomáhají, když

Pokud jsou naše emoce v souladu s našimi záměry, jsou naším významným pomocníkem. Co ale dělat v případě, kdy nám naše emoce brání v prožívání spokojeného života, znemožňují nám uspět v nějakém našem záměru či nám stojí v cestě za naším cílem. V dnešní době naštěstí již existuje mnoho sebepoznávacích, transformačních a terapeutických nástrojů. Jednou z technik, která se zaměřuje právě na práci s našimi emocemi, je metoda metoda EFT.

Metoda EFT neboli Emotional Freedom Techniques (v překladu: techniky emoční svobody) je terapií, která se zaměřuje na uvolňování nahromaděných negativních emocí. Během života se všichni potkáváme s různými situacemi a událostmi, při nichž zažíváme nepříjemné, negativní emoce, a náš mozek vše zaznamenává a ukládá. Okolnosti a intenzita prožitku některých z těchto událostí pak způsobí, že vzpomínka na tuto událost zůstane emocionálně aktivní, což znamená, že na vědomé, často však na nevědomé úrovni, dochází k jejímu opětovnému aktivování jinou budoucí (někdy zcela nesouvisející) událostí, která nám ji však v nějakém detailu připomene. Zažíváme pak tyto negativní emoce stále znovu a znovu, což kromě naší psychiky může ovlivňovat i naše tělo.

Metoda EFT

Metoda EFT je rychlou a efektivní technikou, která klientovi emočně uleví zpravidla již při prvním setkání. Tato metoda kombinuje terapeutický rozhovor s akupresurou a její vysoká účinnost je dána tím, že kromě naší psychiky pracuje i s energetickým systémem lidského těla. Ukazuje se totiž, že existuje souvislost mezi prožitými traumatickými událostmi, negativními emocemi, zablokováním nebo omezením toku energie v meridiánech (energetických drahách) i fyzickými projevy v těle člověka. Terapeut jemným poklepem na akupresurní body na rukou a hlavě klienta stimuluje energetické dráhy a navrací tok energií do rovnováhy. Proto se pro tuto metodu používá též termín energetická psychologie.

Průběh terapie

Průběh terapie je vždy individuální. Každý člověk pociťuje emoce ve svém těle různě. Například strach může vnímat jako bušení srdce, stažený žaludek, tlak na hrudníku, či knedlík v krku. Pocity se během terapie mohou měnit a přesouvat různě po těle. To je známkou, že se energie v drahách rozproudila a systém se harmonizuje. Klient vnímá úlevu a pocit uvolnění již během prvního sezení.

Výhodou metody EFT je, že má velmi široké uplatnění. Lze s její pomocí řešit problémy,  které souvisejí s tématy, jako jsou vztahy (partnerské, pracovní, rodinné); nízké sebevědomí a sociální fófie, traumata, posttraumatická stresová porucha; prokrastinace; zlozvyky a závislosti, strachy, obavy, fobie; deprese, úzkosti, panická ataka, nespavost, fyzické bolesti, alergie, migrény, kožní problémy a jiné.

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply A WordPress Commenter 17 června, 2022 at 6:51 am

    Hi, this is a comment.
    To get started with moderating, editing, and deleting comments, please visit the Comments screen in the dashboard.
    Commenter avatars come from Gravatar.

  • Leave a Reply