Jak správně meditovat

meditace YOUR PLACE

Často jsem v posledních měsících dostávala otázku: a jak se vlastně správně medituje. Téma meditace se stává v poslední době trendem a ačkoli nejsem zastáncem trendů, je dobře, že se tím lidé zabývají. Pro zklidnění rozbouřené mysli běžného smrtelníka je meditace velkým pomocníkem.

Meditovat neznamená sednout si večer do tmy do jógové polohy, být v klidu a soustředit se na ticho bez myšlenek, jak se mnoho lidí domnívá. Meditovat se dá u většiny činností, které přes den děláte a kdekoli jste. Opravdový mistr meditace to zvládne i v Praze na Václavském náměstí za bílého dne. A já to také přes den u většiny činností praktikuji. A věřte mi, je to nesmírně povznášející.

Mirakl

Pokusím se tedy o vlastní interpretaci, se kterou můžete zarezonovat nebo si vytvořit vlastní. Souzním s tím, co říká OSHO: Celé tajemství meditace spočívá v tom, že nic nechceme, nic neodmítáme, jsme nezaujatí, klidní, ničemu nedáváme přednost, nic nepotlačujeme, pro nic se nerozhodujeme.

Začínáme s meditací

Meditace je stav. Vede k němu mnoho cest a metod. Jednu se vám pokusím dnes interpretovat. Představte si, že vaše mysl je jako televizní obrazovka. Plynou tam vzpomínky, obrazy, myšlenky, touhy, tisíce věcí. Je tam taková neustálá dopravní špička. Dalo by se říci, že se podobá indické silnici. Neplatí tam žádné dopravní předpisy a všichni jedou, kam chtějí. Mysl je třeba pozorovat bez hodnocení, bez posuzování, bez rozlišování – jednoduše ji jen nezúčastněně pozorujte, jako by se vás to netýkalo a vy jste byli pouhými svědky toho mumraje. Tomuhle se říká nerozlišující vědomí.

Pozice pozorovatele

Jakmile rozlišujete a řeknete si třeba: „Tahle myšlenka je dobrá, tu si nechám“, nebo: „To je nádherný sen a já si ho budu ještě chvíli vychutnávat“, pak během téhle volby zmizí pozice pozorovatele. Pokud si řeknete: „Tohle je hřích, to je špatné, s tím musím přestat,“ dojde k vnitřnímu boji a znovu přestanete být pozorovatelem. Když už jsme u pozice pozorovatele, dá se o ni přijít podle OSHA dvěma způsoby: buď ji chcete, nebo ji odmítáte. S tím také naprosto rezonuji.

A tak se vracím zpátky na začátek ke stavu meditace, jehož tajemství spočívá v tom, že nic nechceme, nic neodmítáme, nic nepotlačujeme, pro nic se nerozhodujeme. Pokud dokážete být alespoň pár okamžiků v pozici pozorovatele, budete překvapeni, jakou nádhernou a nepopsatelnou extázi začnete prožívat. A věřte, že je úplně jedno, kde se v ten okamžik budete nacházet.

Těším se na vaše sdílení a zážitky se sebou samými…💞

Michaela z YOUR PLACE🙏

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Jak čerpat energii ze sluníčka – YOUR PLACE 30 června, 2022 at 7:14 am

    […] pro sebe. Uvařte si čaj, vědomě se zastavte a pobuďte chvilku jen sami se sebou. Můžete si zameditovat. Těsně před spaním vědomě uvolněte jednotlivé části svého těla. Všechno napětí s […]

  • Leave a Reply