Jak procvičovat bdělou pozornost

mindfulness YOUR PLACE

Víte, že před pár hodinami kulminovalo první Novoluní v tomto roce? Bylo ve znamení kozoroha. Pokud na vás podobné úkazy energeticky působí, mohli byste dnes trochu více cítit kolena, klouby, páteř, svaly kolem páteře, kosti obecně. Náchylnější bude v těchto dnech i kůže, vlasy a orgán slezina – naše centrum rovnováhy. Určitě je moudré je nějak v následujících dnech nezatěžovat.

Jak využít novoluní k osobnímu rozvoji

Novoluní je vůbec krásný úkaz. Je to pastva nejen pro oči. Traduje se, že prvních 12 – 24 hodin po novoluní je ideálním časem, kdy můžeme využít energii Měsíce a zkusit nové věci, jednoduše řečeno začít něco nového. Skvělá zpráva pro náš společný záměr, který jsme si včera vytvořili a pro cestu, na kterou jsme se vydali.

Nový měsíc s sebou přináší nové začátky, úžasné příležitosti a je to obecně ideální čas pro opuštění věcí a programů, které už nám neslouží a jsou zastaralé a nefunkční. Tak se s nimi před spaním v klidu a pokoře rozlučte. Že jste si ani Novoluní nevšimli? Tak o tom přesně bude můj dnešní příspěvek. Nazvala bych ho: Dívejte se, rozhlížejte se kolem sebe, rozvíjejte svou vědomou (bdělou) pozornost a žijte déle!

Mindfullness

Ano, možná tušíte, že jde o tzv. procvičování mindfullness – neboli bdělé pozornosti v přítomném okamžiku. Cvičit můžete kdykoli a kdekoli. Zkusit si to můžete už dnes nebo začít zítra při cestě do práce.

Jak začít?

Můžete se zaměřit například na list na stromě, na kamení na cestě, na strom, kolem kterého pravidelně chodíte…ale klidně si pro procvičování bdělé pozornosti vyberte i nějakou nějakou oblíbenou dekoraci nebo nábytek u vás doma, který se vám líbí. Když se na zvolený předmět, (rostlinu nebo děj) zadíváte důkladně, představte si, jak například váš oblíbený stůl vznikl, kolik lidí se na tomto protestu podílelo… A své uvědomění si pokorně prožijte. Začněte se na věci kolem sebe dívat jako zvídavé dítě, které chce poznat přirozeně svět. Pozorujte, uvědomujte si a prožívejte…

Pozorování vyvolává strukturální změny v mozku

Možná si teď říkáte, k čemu tohle je… Pozorování není ztrátou času a nabízené cvičení má blahodárný vliv nejen na náš mozek, ale i život. Nedávné studie ukázaly, že procvičování bdělé pozornosti vyvolává strukturální změny v mozku a zároveň prodlužuje život. Při samotném procesu dochází k významným psychologickým a kognitivním změnám, například se zlepšuje vnímavost a posiluje pocit pohody. Meditace spojená s mindfullness dokonce prokazatelně oddaluje stárnutí, neboť chrání koncové části chromozomů, které se nazývají “telomery”. Pokud už mindfullness praktikujete, měla bych pro vás jiné zvědomění. Pokud s ním zarezonujete, dovede vám změnit celý život.

Dívejte se očima Boha

Co to znamená? Zkusím to přiblížit a popsat slovy. Máme mnoho darů. Jedním z nich je možnost sebeuvědomování. Máme ho mimo jiné proto, aby si Vědomí/Bůh/Princip/život – je jedno, jak si tvořivou energii nazýváte, skrze nás uvědomilo a rozpoznalo samo sebe. Naše oči jsou prostředkem, chcete-li jednou z bran k tomuto sebeuvědomění. Bůh nemá oči, dívá se a prožívá skrze nás.

Pokud se začneme na svět dívat s tímhle úhlem pohledu, s tímhle uvědoměním, že se Bůh skrze nás dívá a prožívá všechno, co nám chodí v životě do cesty, věřte, že není možné, abyste Boha v sobě neprocítili. A až ho procítíte, pak se teprve ve vašem životě začnou dít zázraky. Pokud máte jakékoli zážitky, vhledy nebo otázky, podělte se o ně s ostatními. Sdílení je vždycky prospěšné pro všechny. Krásný den všem a příjemné prožívání bdělé pozornosti…💞

Michaela z YOUR PLACE

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply